JAK SE UMĚT (správně) ROZHODNOUT

http://www.pinterest.com/

Venku je trochu tma a oproti minulému týdnu je hodně zima. Pro někoho to znamená, že je za oknem ošklivo. Pro mě je ale nádherně. Tohle podzimní, trochu ponurý počasí zbožnuju. Aspoň první dva měsíce určitě. Vždycky začnu víc číst, víc žrát jíst, víc odpočívat a hodnotit uplynulý měsíce. Při hodnocení letošního roku jsem si uvědomila, že byl celej ve znamení rozhodování.
Kdo mě zná tak ví, že rozhodování je činnost, která mi činí v některých situacích skoro fyzickou bolest. Není to moje silná stránka a abych byla upřímná, dá se říct, že NEMÁM rozhodování RÁDA.

Zásadní problém mám u obyčejnejch věcí, jako například, kterou barvu trička si v obchodě vyberu – jednoho, totožnýho, úplně identickýho trička. Jestli chci jít do tý nebo jiný restaurace. Jestli pojedu o víkendu pryč, nebo spíš prvním spojem rovnou do postele. (i když, tady je to docela jasný. Když můžu jet, jedu ihned kamkoliv. Když není cestování na pořadu dne, jedu nejradši bez rozmýšlení do postele k seriálu).
Změna k lepšímu u mě nastává, až když paradoxně dojde na životní rozhodnutí, který mají přímej dopad na celej můj další život. To jsem v 99% případů rozhodnutá ihned a vždycky, na základě toho, co zrovna v tu chvíli cítím.
Dokud se jedná o rozhodování v situacích, kdy nemáte co ztratit, tak vlastně ani o moc nejde. “Horší” je, že v životě přijdou chvíle, kdy se budete muset rozhodnout mezi “dobrým” a “dobrým”. V takový situaci stojíte před něčím, co může mít veliký vliv na všecko co přijde dál a do hry se zapojí ten syčák, lítost. Co když toho budu litovat? Co když to bude chyba?
Návod na to, jak se správně rozhodnout neexistuje. Poslední rok jsem ale měla takového rozhodování nejvíc v životě, proto bych vám ráda napsala svoje poznatky, které pramení z mých současných zkušeností. Těchto pár tipů se mi osvědčilo vzít na vědomí a naučila jsem se podle nich rozhodovat. Už totiž bohužel dávno nejde na všechno rozhodování aplikovat můj oblíbený způsob “ONO TO NĚJAK DOPADNE”. (copak o to, dopadne. Ale už mi tak nějak není jedno jak 🙂


1. Vždycky si ujasněte, co vlastně chcete
Nejdůležitějším aspektem rozhodování je, určit si to, co vlastně chci. Co opravdu, ale opravdu chci dělat a čeho chci dosáhnout. Mít ten hlavní cíl, kterýho chci svým rozhodnutím dosáhnout. Pokud nebudete mít vytyčený cíl, nemůžete se k němu nikdy dostat. Tohle bývá snad ta nejtěžší část. Spousta lidí neví co chce a je nespokojená, protože nemá to, co by chtěla. Je to začarovanej kruh, z kterýho vede jen tahle jedna cesta – zjistit co já (ne rodiče, přítel, kamarádi…očekávají) chci dělat.

2. Uvědomte si pro a proti
Oblíbená rada, kohokoliv jsem se při rozhodování zeptala byla, “Napiš si pro a proti”. Jak si ale mám napsat pro a proti, když ve spoustě případů nemám dostatek informací k tomu, abych si mohla pro a proti sepsat. Nikdy předem nevíte, jaký to bude. Pokud ale rozhodujete o něčem, co dobře znáte, jedná se o dobrou pomůcku. Často pomůže napsat si zdánlivě jasný věci na papír a přečíst si je. Možná zjistíte, že kladů je víc než se zdálo, nebo naopak.

3. Stůjte si za svým rozhodnutím
Pokud už se jednou pro něco nakloníte, vždycky si za svým rozhodnutím za každou cenu stůjte. Konkrétně u zboží ve slevách a ve více barvách, druzích nebo ještě větších slevách je tenhle bod dost stresující.

4. Naděje není strategie
To je ten pocit, jak víte, že je něco špatně, ale říkáte si, že se třeba pletete. Nebo jak doufáte, že i když něco nebudete řešit, třeba bude i tak všecko fajn. Tohle myšlení vás k cíli nedovede. Naděje NENÍ strategie.V životě se mi už několikrát osvědčilo, že pokud nemáte ten správný pocit v břiše, tu podvědomou jistotu, nemá to cenu. O to víc to platí v lásce. Pokud si nejste jistý svým partnerem a vztahem nebo něčím co podle vás ve vašem životě nehraje, NEMÁ TO CENU. Je to sice klišé, ale čistá pravda. Pokud potkáte toho pravýho, ihned to poznáte. A nemá na to vliv, jak moc to bude těžký, nebo co všecko budete muset obětovat. Tímhle stejným pocitem se řídím i v jiných důležitých životních rozhodnutích a zřejmě to nikdy nebudu dělat jinak.

5. Nikdy nelitujte svých špatných rozhodnutí
NIKDY, NIKDY, NIKDY nelitujte svých špatných rozhodnutí. NIKDY. Jakákoliv zkušenost je krok vpřed. Jak už dobře víte, dokonce i pád na držku je krok vpřed, proto nikdy nelitujte svých špatných rozhodnutí. Tenhle bod si zapamatujte, smiřte se s ním a uvidíte, jak bude život ihned lehčí.

 

http://www.pinterest.com/
http://www.pinterest.com/
http://www.pinterest.com/

Co vy, umíte se rozhodnout? Neunudila jsem vás dnešním rozumbradováním? Kdo si říkal bla bla, přiznejte se?! 😀

P. S. Zrovna dneska v noci to byla vyloženě rozhodovací olympiáda. Na ASOSu jsou 50% slevy a já mám dost omezenej rozpočet. Vybrat si z tolika božích svetrů jen pár a ještě v omezeným výběru velikostí, to byla panečku zábava.

Mějte se krásně,

Vaše ∞ Suzi

 

2 Komentáře

  1. 7 října, 2016 / 2:20 pm

    Ten třetí bod – nebo spíš ten tvůj dodatek, je dokonalej 😀 Já mám s rozhodováním obecně problémy, takže si vždycky radši ujasním, co nechci 😀

    • 9 října, 2016 / 12:29 pm

      Tímhle co-nechci-způsobem se taky v normálním životě řídím. Když ale dojde na dodatek u třetího bodu, tenhle systém my vůbec nefunguje. Většinou chci a hlavně NUTNĚ POTŘEBUJU úplně všechno:D Myslím, že to bude něco jako součást ženskýho DNA, nebo co 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Looking for Something?