Vánoční trhy v Budapešti | BLOGAPEŠŤ

Vánoce jsou pomalu, ale jistě za rohem. Vždyť dneska už zbývá do Štědrého dne míň než měsíc! Díky všudypřítomný výzdobě už se blížící svátky nedají tak jednoduše ignorovat, proto jsem vyrazila občíhnout vánoční trhy tady u nás v Budapešti. Od lidí co tu žijou dost dlouho na to, aby tu Vánoce zažili, jsem slyšela, že jsou trhy krásné. Není tu údajně tak narváno, jako ve Vídni nebo na Staromáku, což já osobně vnímám hodně pozitivně, ale myslím, že v adventním období bude nakonec narváno všude. Někde jsem četla naprosto seriózní informaci, že se tady na trzích svařák nalejvá všem zadarmo a během trhů je uprostřed náměstí velké kluziště, kde si můžete zabruslit. Říkám si, svařák zdarma a bruslení? To vypadá na nejlepší Vánoce ever! 🙂

Co vám budu povídat, tahle informace mě docela zaujala a proto jsem se vydala ověřit její pravost a přesvědčit se na vlastní oči. Jak to se svařákem dopadlo se dozvíte na konci tohoto článku 🙂

Nejznámější a nejkrásnější trhy v Budapešti najdete až do 6.1.2017 na Vörösmarty tér. Prospekt říká, že tu na vás čeká bohatý program pro děti i dospělé, spousta jídla a také tradiční dílny. Letošní rok nabízí opravdu nabitý program spoustou vystoupení, stejně jako živou hudbu nejrůznějších hudebních žánrů, workshopy a dílny. Na všechny programy je vstupné zdarma. Město si hodně zakládá na výběru stánkařů a umělců, kteří tu prodávají, což je na místě znát. Líbí se mi místní atmosféra, je taková klidná a pohodová.

Na náměstí můžete přijet vánočně vyzdobenou tramvají, což světýlkomilové jako já rozhodně uvítají. V období adventu se údajně každý den na protější nádherně osvětlené tradiční cukrárně Gerbeaud otevře aktuální adventní okénko. To kdyby někdo náhodou nevěděl, jak rychle ten čas letí. Hlavně před Vánocema, to letí přímo raketově. Uvidíme za týden, jestli tam opravdu bude. Pokud ano, dám vám vědět v Instastories, berete? Mimochodem, ten dům je nádhernej a obrovskej. Ne, že si představíte mini cukrárničku uprostřed vedlejší ulice. 

cukrárna Gerbeaud, zdroj www.budapestbylocals.com

Co se týče jídla, hlad můžete zahnat u mnoha stánků s tradičním svátečním občerstvením, kde rozhodně je z čeho vybírat. Pokud teda nebudete hledat zdravou stravu:D Já si s sebou asi vezmu příště spíš jablíčko. Docela mě překvapila cena jídla a pití. Na můj vkus byla vysoká. To se mi ale loni v Praze zdála taky, proto bych to přirovnala právě k pražskejm cenám na vánočních trzích.

Co se celkově vánočních nákupů týče, po celém městě je spousta dalších menších a krásných trhů. Na každém rohu tu narazíte na stánky s nejrůznějším vánočním bordelem🙂 Rozhodně bych doporučila trhy u katedrály sv. Štěpána (Szent István-bazilika) a luxusnější trhy v hotelu Four Seasons, kousek od katedrály.

Chystáte se někdo do Budapešti na trhy? 

Jooo vlastně, jak že to vypadá s tím svařákem?

Na žádnej zadarmo jsem tu nenarazila. Bohužel. Zkusím to ještě jednou, ale moc tomu nevěřím. A jako bonus jsem nenašla ani to kluziště, takže letos asi slavíme první společný Vánoce bez bruslení a za střízliva. Stejně to ale není důvod, nepřijet se k nám na trhy podívat. Doražte, je to tu fajn:)

Status:

česká kamarádka v Budapešti – 3 

počet maďarských slovíček, které umím – asi 30


Maďarský slovníček:

tér – náměstí 

Mějte se krásně!

Vaše ∞ Suzi

Budapest info
web Vörösmarty tér trhů

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Looking for Something?