5 THINGS I LOVE ABOUT BUDAPEST | BLOGAPEŠŤ

Suzi from the blog Budapest

Scroll down for English

 

Už je to přes rok a půl, co jsem v Budapešti. Za tu dobu jsem si k ní dokázala vypěstovat vztah a lépe ji poznat. Když jezdím do Prahy, těším se, až budu zase zpátky. O Maďarsku nesmýšlím jako o místě, kam se vracím domů. Přesto ale, až se odtud jednou budu přesouvat zase někam jinam, nechám tady u Dunaje kousek srdce. Chcete vědět, co mám na Budapešti nejradši? 🙂

 


“It’s beautiful here. They said that of course, that Budapest is beautiful. But it is in fact almost ludicrously beautiful.”

-Anthony Bourdain


 

1. ATMOSFÉRU 

Tohle město je unikátní tím, že nabízí cokoliv, co vás jenom napadne. Od architektury, přes divoký věčírky, videoherny, luxusní restaurace, až po krásnou přírodu. Je tady ale několik konkrétních zážitků, který si nesmíte nechat ujít:

 • RYBÁŘSKÁ BAŠTA PO SETMĚNÍ
  Nejkrásnější výhled na město. Romantika jako blázen. Tenhle výhled mě přemluvil, abych se sem s přítelem přestěhovala (vím, už jsem vám to někdy říkala:)

 

 

 • CITADELLA PŘI VÝCHODU SLUNCE 
  Nebudu vám lhát, dostat se nahoru po svých pěkně bolí. Je to fakt vejška, ale ten výhled za tu námahu opravdu stojí. Pokud by se vám nechtělo jít tak vysoko, doveze vás tam autobus č. 27. Zastávka se jmenuje Búsuló Juhász (Citadella). Autobus jezdí ze stanice metra Móricz Zsigmond körtér. Pokud máte tuhle zastávku z ruky, doporučuju vám Citadellu vyměnit za pohled z Budínského Hradu. Dostanete se tam v pohodě autobusem č. 16 z centra a o nic z tohohle krásnýho zážitku nepřijdete.

 

… Jo, a ze dvou z těchto míst je epesní výhled na budovu Parlamentu 🙂

 

Budapest Parliament Building

 

2. POČASÍ 

Počasí v Budapešti je trochu jiný, než u nás. Na jaře je vedro. V létě je příšerný vedro. Na podzim je příjemně a zima je oproti té naší trošičku přívětivější. Popravdě, já to počasí přestávám chápat jak tady, tak v Čechách. Tolik se toho od dob, kdy jsem chodila do školy změnilo. Tenkrát byly čtyři roční období, dneska už jsou jenom dvě s pár teplotníma výkyvama. Jestli je tady něco opravdu dechberoucí, tak je to pro mě podzim.

 


“Straddling the Danube River, with the Buda Hills to the west and the Great Plain to the east, Budapest is a gem of a city.”

–Lonely Planet


 

3. MHD 

 • BUS ČÍSLO 16
  Autobusová linka č. 16 jezdí z Deák Ferenc tér, tedy samotného centra Pešti, přes Széchenyiho řetězový most k Budínskému hradu a k Rybářské baště v Budě. Jak už jsem zmiňovala, bude se vám hodit jako prostředek k těm nezapomenutelným výhledům a taky jako příjemná vyhlídková jízda za 300 forintů pro jednoho (což je krásných cca 25 korunek).

Co se týče MHD v centru Budapešti, za rok a půl si nemám vůbec na co stěžovat. V metru je všude signál, takže i internet. V dopravních prostředcích je čisto a bezpečno. Oproti jiným evropským městům je to neporovnatelně příjemnější cestování.

 

4. ZÁŽITKY 

Život v tomhle městě je jeden velký zážitek, ať už se jedná o jídlo, kavárny, výstavy nebo akce, které se ve městě pořádají. Pokud vás láká noční život, nejlepší a největší párty v centru města jsou v ruin pubech v okolí Király utca, a jako bonus jsou skoro každý den. Pro jídlomily jsou tady tržnice s bio zeleninou a ovocem a jsou otevřené 6 dní v týdnu, od rána do odpoledne. Já osobně si v centru vybírám restaurace ve většině případů náhodně a dodnes jsem ani jednou nenarazila na žádnou katastrofu, což považuju za malý zázrak. Jídlo je tu super a myslím, že mě na Budapešti baví úplně nejvíc. Určitě nezapomeňte ochutnat guláš, Tokajské víno a foie gras.

Když máme v Budapešti hudební festival, je to rovnou jeden z těch největších v Evropě a prožívá ho celé město. Při Red Bull Air Race nebo dalších velkých akcích, je v centru města tak perfektně zvládnutá organizace, že se tomu ani nedá uvěřit.

 

5. LIDI 

Maďarsky umím pořád stejně (čti blbě), ale nikdy jsem se tady vůči mně nesetkala s vyloženě nepříjemným chováním. Nejsou tady všichni věčně na 110% vysmátí jako v Las Vegas, ale nikdy jsem tady neměla pocit, že někoho obtěžuju nebo otravuju. Každý měsíc, kdy jezdím na několik dní do Prahy, si vždycky připomenu, jaký rozdíl v lidech je a jak je už při výstupu z autobusu cítit jejich nálada. Abych byla upřímná, na Florenci mi je pokaždý spíš do breku, než do smíchu.

 

 

Chystáte se do Budapešti, nebo jste tu už byli? Líbilo se vám tu?

 

Vaše ∞ Suzi

P. S. Za úvodní fotku děkuji mojí milé @terumenclova <3

 

 

 

 

 

EN:

Budapest Chain Bridge

 

It’s almost a year and half since I moved to Budapest. I had many opportunities during this time to discover the city and to make a bound with it. When I am in Prague I can’t wait to be back in Hungary. Budapest is not my home in my heart, but I know already I will miss this place when I will have to move on one day. Guys, do you want to know my favorite things about Budapest? 🙂

 


“It’s beautiful here. They said that of course, that Budapest is beautiful. But it is in fact almost ludicrously beautiful.”

-Anthony Bourdain


 

1. ATMOSPHERE

This city has everything you can imagine. Amazing architecture, crazy parties, arcade places, luxury restaurants, beautiful nature. There are however some special experiences you don’t want to miss.

 • FISHERMAN’S BASTION AFTER SUNSET
  The best city view. It is so romantic. I literally moved here because of this view (and my boyfriend:).

 

 • HERO SQUARE DURING SUNSET
  This place is so magical by itself, but if you will wait until sunset, you won’t regret it. Few steps from Hero Square there is a beautifull city park with Vajdahunyad Castle (looks like Hogwarts, right?:)

 

 • CITADELLA DURING SUNRISE
  I’m not gonna lie to you, the climb to the top of Citadell is really hard, there are a lot of steps. If you want to skip your morning workout, this is a great substitute. If you prefer a more comfortable way, there is a bus nr. 27. This bus goes from Móricz Zsigmond körtér metro station and takes you up to the Citadell, which is Búsuló Juhász bus stop. There is another great option for morning views. Check out the view from Buda castle. Bus nr. 16 takes you there from the city centre and the view is amazing too.

… And as a bonus, from Buda Castle and Fisherman’s bastion there is a majestic view on the Parliament building 🙂

 

2. WEATHER

Weather in Budapest is a little bit different than weather in Prague. Spring is warm here. In summer it is hot like hell. Autumn is very nice and winter is a bit warmer than winter in Prague. I don’t understand the weather these days, to be honest. When I was at school, there were four seasons. Now there are only two, with a few temperature deflections. Autumn is the best season here for me. The city is so amazing during this time of the year.

 


“Straddling the Danube River, with the Buda Hills to the west and the Great Plain to the east, Budapest is a gem of a city.”

–Lonely Planet


 

3. PUBLIC TRANSPORT

 • BUS NUMBER 16

Bus line nr. 16 goes from Deák Ferenc tér (which is the Pest city centre) through Széchenyi Chain Bridge, Buda Castle to Fisherman’s bastion on Buda side. As I mentioned, this bus is the best for you if you want to see beautiful views and have a nice sightseeing trip for just  300 forints per person.

Public transport in Budapest is a great way to explore the city. I especially like the fact, that there is a mobile reception everywhere inside the metro, so you can connect to the internet as well. Inside the public transport it is clean and safe and I personally find traveling around this city more comfortable in compare to other big European cities.

 

Buda Castle Budapest

 

4. EXPERIENCES

Living in this city is one big experience, whether you’re into food, coffee shops, exhibitions or other events and city happenings. If you are a party animal, the best and the biggest parties are in the city center in ruin pubs near Király utca and as a bonus – it’s almost every day. For foody lovers there are markets with bio vegetables and fruits and it’s open 6 days a week from morning till afternoon. I personally choose the restaurants mostly randomly in the city center and I didn’t have a bad experience so far. Food is great here and it’s probably my most favorite thing about Budapest. Don’t forget trying the famous hungarian goulash, Tokaj wine and foie gras.

The city hosts one of the biggest music festivals in Europe and you can feel it throughout the whole city. The festival and other big city events like Red Bull Air Race are handled by the city’s municipality with unbelievable care and organization.

 

5. PEOPLE

I can say only few words in hungarian, but I never had a bad experience with local people. Everyone is nice. Not always smiling like people in Las Vegas, but I never had a feeling that I am bothering anyone during my stay in Budapest. I am coming to Prague every month for a few days and each time I am there, I can see the big difference between the people there and in Budapest. You can recognize the “mood” immediately when getting of the bus.

 

 

Are you planning a trip to Budapest? Have you ever been there? Did you like it?

 

xx ∞  Suzi

P. S. Cover photo of me by my lovely @terumenclova <3

 

 

9 Komentáře

 1. 15 února, 2018 / 2:32 pm

  S těmi lidmi v Praze souhlasím. Vždycky, když se vracím se zahraničí, jen vystrčím nohu z busu/vlaku/letadla, už slyším ty pražský negeativní kecy. 😀 A říkám si, že já se sem vůbec vracím. 😀
  V Budce jsem sice byla dvakrát, ale tolik mě neohromila jako jiná města v Evropě. Ty o ní píšeš ale moc hezky, až mám skoro chuť tam jet i potřetí. 🙂 A fotky máš teda taky moc krásný! Užívej! 🙂

  Ilona
  z prosmejdimesvet.cz

  • SuziFromTheBlog
   Autor
   17 března, 2018 / 10:27 pm

   Ilonko, děkuju Ti za pochvalu. Já být Tebou, dala bych Budapešti ještě jednu šanci 🙂

 2. 15 února, 2018 / 10:29 pm

  Budapešť mě láká, hlavně proto, že je “za rohem” a cenově dostupná. Pořád jsem ještě ale nenašla ten správný čas (který se všem milerád schovává). Myslím ale, že letos v létě už by měly plány vyjít. Ještě nejsem ani plnoletá, takže se někdy situace trochu komplikuje (např pravidla airbnb, které se údajně zpřísnily). Ale jak fotky, tak tipy jsou skvělý, určitě si článek uložím a pročtu před cestou!

  • SuziFromTheBlog
   Autor
   17 března, 2018 / 10:29 pm

   Vanes, mám opravdu radost, že se Ti článek líbí. Když budeš potřebovat s něčím ohledně Budapešti poradit nebo pomoct, určitě se nestyď mi dát vědět:)

 3. 15 února, 2018 / 10:59 pm

  Do Budapešti jedu v březnu, takže článek se mi hodí 🙂 Zvlášť tipy na dopravu jsou vždycky neocenitelné. Už se tam moc těším! <3 Všichni z ní byli vždycky nadšení.

  http://www.vevlnach.blogspot.cz

  • 15 února, 2018 / 11:01 pm

   Jinak jsem zapomněla dodat, že s bodem o Florenci souhlasím, kdykoliv se do ČR vrátím, tak hned ten den mě něco naštve! Někdy si říkám, že taky potřebuju bydlet v jiný zemi 😀

   • SuziFromTheBlog
    Autor
    17 března, 2018 / 10:33 pm

    Doufám, že si to tady v Budapešti moc užiješ:) Co se toho Florence týče, možná je to prostě nějak zakletá oblast… Ten návrat tam je opravdu většinou spíš za trest 😀

 4. 21 února, 2019 / 4:53 pm

  Páni Zuzko, ty fotky jsou vážně dokonalý! Hned se mi vrátily vzpomínky na tohle nádherný město.
  V Budapešti jsme byli loni v srpnu a asi nejvíc mě dostal západ slunce na Rybářské baště, to bylo něco ♥

  • SuziFromTheBlog
   Autor
   21 února, 2019 / 4:56 pm

   Mockrát děkuju 🙂 Máš pravdu, západy slunce jsou tam něco neskutečnýho 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Looking for Something?