IZRAEL | TRAVEL TIPY K NEZAPLACENÍ

Kdo mě zná tak dobře ví, že Izrael nikdy nebyl na seznamu mých vysněných destinací. Vážně. Nebyla to země, kterou bych kdy vůbec toužila navštívit. Ba dokonce, když se mi někdo svěřil, že by se tam tak strašně rád podíval, klepala jsem si na čelo. Nechápala jsem, proč by tam člověk chtěl dobrovolně jet (pokud by to ovšem nemělo nějaký náboženský podtext). Nehledě na to, všude přece čteme, jak je to tam nebezpečný. Už ve škole nás učili, že se tam v jednom kuse válčí.

 

Proč jsem tam teda zrovna já byla za posledních 15 měsíců čtyřikrát? 

 

Jaffa Port Izrael

 

Jak už to tak v životě bývá – to, že máme plán, není vždy zárukou úspěchu 🙂 Proto jsem se musela smát, když mi před několika lety zkřížil cestu můj přítel, který shodou okolností vyrůstal v Izraeli. Rázem se moje návštěva téhle země zdála víc, než jen pravděpodobná.

Pojďme si pro začátek přiznat, že pro Čechy je Izrael tak trochu záhadná země. Je to místo, kam se ještě před pěti lety skoro nejezdilo, protože by vás tam přece mohli třeba i zabít.
Věděli jste třeba, že spousta z nás pořádně nezná ani takové základy, jako jsou rozdíly mezi náboženstvími? Že historie Izraele a celá blízkovýchodní problematika je nám taky trochu nejasná? Víme, že se tam bojuje, ale kdo s kým a proč přesně, to už není tak úplně jednoduchá otázka. Podle průzkumu se my Češi bojíme odlišnosti, protože s ní nemáme zkušenost. Já osobně s tím musím po několika návštěvách Izraele a po pěti letech života s “izraelcem” bohužel souhlasit… Ten výraz lidí, když jim řeknu, že se chystám do Izraele, mě pořád ještě nepřestává překvapovat 😀 Proč ale Češi měli a stále ještě trochu mají takový strach z Izraele, když do Egypta, Turecka a Tuniska (paradoxně) jezdí bez problémů? To je pro mě záhada, kterou nedokážu rozlousknout. Jsou to média, nezájem, nebo nedostatečné znalosti? Toť otázka…

 

Jaká vlastně byla moje první návštěva Svaté země?
V první řadě jsem se tam bála vůbec jet. Nevěděla jsem, co můžu čekat. Přítelovy nekonečný řeči o skvělým jídle, krásných plážích a neskutečný pohodě mě ale nakonec přesvědčily.
Na naši první dovolenou v Izraeli jsme jeli před třema lety a procestovali jsme půlku země. Byli jsme v Tel Avivu, Jeruzalémě, Eilatu i na Mrtvém moři. Tenkrát jsme letěli z Prahy nočním letem a já nikdy nezapomenu, jak jsem celá nervózní (a k mému překvapení i nedočkavá) seděla v letadle. Kontrola na letišti pro mě byla dost strašidelná. Šíleně jsem se bála, že řeknu něco špatně a zavřou nás 😀 Přísahám, že jsem skoro ani nevěděla, jakou barvu má doma naše pohovka, což je jedna z otázek, kterou vám při kontrole běžně kladou. V tu chvíli jsem ještě vůbec netušila, že pro mě Izrael nebude jen další destinací kterou navštívím, ale že se stane mojí srdeční záležitostí…

 

Předchozí článek o mojí návštěvě Tel Avivu narvanej fotkama si můžete přečíst tady, vlog najdete tady.

 


A právě proto, abych vás ušetřila mylných domněnek a případného naprosto zbytečného stresu z cesty do Izraele, sepsala jsem vám všechny tipy a informace, které před cestou potřebujete vědět, abyste si tuhle nádhernou zemi v klidu užili, jak jen to nejvíc půjde:)


 

Camels Eilat Izrael

 

 

Potřebuju do Izraele vízum?
Ne. S českým pasem není vízum potřeba.

 

Mám před odjezdem něco speciálního zařídit?
Není potřeba. Registrací do systému DROZD sice nikdy nic nepokazíte, ale pokud se chystáte jet do Tel Avivu, není to nutné. Pokud se ale chystáte na nějakou větší pouť po okolních sousedech, pak registraci naopak doporučuju.

 

Potřebuju mít speciální očkování, abych mohla naštívit Izrael?
Nemusíte. Pokud ale cestujete hodně a rádi, zvážila bych do budoucna očkování proti žloutence typu A.

 

Jak funguje bezpečnostní prověrka na letišti?
Všechno probíhá stejně, jako při odletu do jiných destinací. Navíc je tu jen bezpečnostní rozhovor ohledně takových záležitostí, jako např. kdo balil kufr, v jakém vztahu jste se spolucestující osobou a podobně. Pokud není žádný problém, rozhovor trvá asi dvě minuty. Pro lidi, kteří navštívili Egypt nebo Emiráty vetšinou nebude problém odcestovat. Pokud ale byl někdo v minulosti v Íránu, Afgánistánu, Sýrii apod., mohl by mít s přístupem do země větší problém a na pasové kontrole se určitě o něco déle zdrží.

 

Už jsem v Izraeli. Jak tady funguje veřejná doprava ?
V Izraeli není metro. Zatím. (v Tel Avivu už se jedno buduje)
Veřejnou dopravu zajišťují taxíky, autobusy, vlaky a v některých městech tramvaje (Jeruzalém).

Autobusy jezdí často a spolehlivě. Od roku 2019 si musíte zařídit tzv. Rav Kav kartu, kterou si nabijete a díky ní můžete jezdit veřejnou dopravou. U řidiče už si jízdenku nekoupíte. Rav Kav karta se dá zařídit v označených trafikách a dalších místech v Izraeli.

 


Ve všední dny, což je neděle až čtvrtek, funguje doprava bez omezení.
O víkendu, což je páteční večer a sobota funguje takto:

 

V pátek funguje doprava do západu slunce, což je jiná hodina v létě a jiná v zimě. Veřejná doprava se obnovuje opět v sobotu po západu slunce. V tomto časovém úseku nefunguje žádná veřejná doprava, vyjma taxíků.


 

Proč to tak je?
Protože se spousta zákonů řídí židovskou vírou a dle té se má v sobotu (o Shabatu) odpočívat, takže všechno státní je “zakázané”. Taxíky jsou ale soukromé, takže fungují dle uvážení majitele společnosti. Stejně tak se to dá aplikovat i na některé restaurace apod.

 

Na delší cesty mimo město si doporučuju půjčit auto. To si vyzvedněte ve všední den nebo v pátek hned ráno. Už se nám jednou stalo, že jsme měli písemně od Avisu potvrzené vyzvednutí auta na 14 hodinu v pátek, ale když jsme přišli, měli kvůli šabatu zavřeno.
Co se tankování týče, na drtivé většině čerpacích stanic jsou stojany self service a stojany s obsluhou. Vizuálně se od sebe neliší, ale ty samotankovací jsou levnější.

 

Jak si chytit taxi?
Tady neplatí, jako u nás, že je lepší nebrat si taxi z ulice. Pokud ho budete potřebovat, stačí na ulici mávnout rukou a máte ho – stejně jako ve filmech 🙂 Pokud vám ale tenhle způsob nevyhovuje, můžete využít známou a spolehlivou aplikaci Gett.

 

Jak je to teda s víkendem v Izraeli?
Jak jsem už zmiňovala u veřejné dopravy – v Izraeli není víkend v sobotu a v neděli jako u nás, ale volno je jen část pátku a celá sobota. Vzhledem k náboženským zvyklostem se v pátek přestává pracovat se západem slunce, což znamená každou část roku jinou hodinu a taky, jak jsem už psala, si to místní často vykládají po svém:) Spousta podniků věřících se zavírá už kolem třetí nebo čtvrté. Sobota je poslední den týdne – je to tzv. Šabat. Neděle je v Izraeli první pracovní den týdne.

 

Jak jsou na tom o šabatu obchody a restaurace?
V Tel Avivu i v Jaffě kolem nábřeží fungují restaurace bez omezení. V centru města bývají některé restaurace také otevřené, ale už to není tak běžné. Kosher restaurace zavřené jsou.
Drtivá většina obchodů je během šabatu zavřená.

 

Jakou se v Izraeli platí měnou?
V Izraeli se platí Novým izraelským šekelem – ILS. K dnešnímu dni je jeden šekel přibližně asi 6 korun.

 

Jak se tam domluvím, když nemluvím hebrejsky? 
V celém Izraeli se bez problému domluvíte anglicky, ale často i rusky.

 

Jak fungují pláže v Tel Avivu?
Vstup na pláže je zdarma. Platí se pouze za lehátka a slunečníky. Funguje to tak, že zaplatíte zaměstnanci pláže, který za vámi přijde po vašem příchodu, nebo na vybraných plážích zaplatíte požadované plážové propriety v automatu a beach boy vám je na základě účtenky donese na vámi vybrané místo na pláži.

 

Na co si tu dávat pozor?
Rozhodně bych nedoporučovala provokovat vojáky a policisty. V Izraeli jsou hodně uznávanou a silnou autoritou, která má v této zemi zasloužený respekt. Debilní vtipy typu “Schválně, co se stane, když začnu křičet bomba” nebo podobně, nemusí být pochopeny! A tady je to opravdu s vykřičníkem. Lidé tady žijí dlouhou dobu v náročné bezpečnostní situaci a jakékoliv nebezpečné chování by skončilo “dřív, než by začalo”.
Když už tu jste, musíte si zvyknout na časté bezpečnostní kontroly. Při vjezdu do podzemních garáží kontrolují podvozek auta a kufr vozu. Při vstupu do obchodního centra vám budou kontrolovat batohy, kabelky…

 

Proč mi vlastně všude kontrolují tašku?
Čistě z bezpečnostních důvodů. Hlavně kvůli vaší vlastní bezpečnosti. Já osobně se tady cítím opravdu dobře, protože je na každém kroku cítit, že se tady bezpečí lidí nebere na lehkou váhu.

 

Co nedělat v Izraeli?
NIKDY
nenechávejte nikde svoje kufry bez dozoru. Pokud NÁHODOU uvidíte na ulici / letišti / na zastávce tašku nebo kufr bez dozoru, nahlaste ho a vzdalte se.

 

Na co se připravit?
Na veeeelkou spoustu skvělýho jídla. V létě na vedro k padnutí a na krásné procházky po pobřeží. Od půlky července do půlky srpna na období medúz. Na nekompromisní policii. Určitě bych doporučila přečíst si něco o historii země. Izraelci jsou hluční a působí hrubě. Pravdou ale je, že jsou to ti nejsrdečnější lidé, které jsem kdy potkala.

 

Jsou místa, kam je lepší vůbec nechodit?
Je lepší držet se větších měst a letovisek a být dál od palestinských území.

! Já sama jsem v Palestině nikdy delší dobu nebyla, proto vám tady nechci kvůli politické korektnosti tvrdit, že je to tam úplně v pohodě nebo naopak, že tam nemáte jezdit vůbec. Píšu tady jen o věcech, které důvěrně znám, zažila jsem je a vím o čem mluvím. Pokud vás tedy zajímá Palestina, doporučuji si vyhledat materiály někoho, kdo tam byl a kdo to tam zná !

V Tel Avivu se není čeho bát. V Jeruzalémě bych se raději držela turistických míst a stezek.

 

Jak se zachovat, když by se náhodou se něco přihodilo?
Nejhorší možná věc je být zvědavý. Když je někde velké shromáždění lidí, je lepší se vzdálit. Kdyby se nedejbože někdy něco přihodilo (což jsem nikdy za celou dobu nezažila), tak se vyhýbejte davům. Pokud například uslyšíte výbuch, ať vás ani nenapadne běžet se podívat co se kde stalo. Mohl by následovat ještě jeden, který už by jste pocítili na vlastní kůži.

 

 

Jeruzalem, Zeď Nářků Izrael

 

Tel Aviv Yafo výhled Izrael

 

Tel Aviv Izrael moře

 

Tel Aviv Izrael

 

Dvě osoby potřené bahnem z Mrtvého moře

 

Jaffa Port Izrael

 

Musím se někde zahalovat nebo vhodně oblékat?
V normálním životě ne. Výjimkou jsou posvátná místa – synagogy, mešity apod., kde je to bráno jako projev úcty. Tel Aviv je hodně uvolněné místo, kde žije spousta lidí bez vyznání a připomíná spíš Miami, než Blízký východ. Jeruzalém je oproti Tel Avivu přesný opak, ale turistů se to nijak zvlášť nedotýká, ani je to neomezuje. Rozhodně bych ale doporučovala mít na paměti, že se v Jeruzalémě nachází spousta důležitých náboženských míst a vhodný oděv je na místě. (Tím myslím, že není ok procházet se po Starém Městě v plavkách. If you know what I mean…)

 

Jaké jsou neznámějsí židovské svátky, které ovlivňují život v Izraeli?
Většina místních svátků se váže k Bibli – ke Starému zákonu. Pokud v následujících odstavcích najdete nějaké nepřesnosti, tak se omlouvám. Sepisuju je sem jenom pro zajímavost a nemám s nimi žádnou vlastní zkušenost. Pokud vás židovská víra zajímá, o svátcích a dalších zvyklostech si můžete přečíst víc třeba na blogu Vanillia Spirit. V období svátků bývají výrazně dražší letenky a bývá jimi ovlivněná veřejná doprava i běžný život v Izraeli.

  • Purim je židovský svátek, připomínající vysvobození perských Židů z intrik zlého vezíra Hamana, a je to v podstatě karneval. Jde o veselý svátek, kdy se děti převlékají do kostýmů a jí se speciální jídlo, kterému se říká Hamanovy uši, což jsou plněné sladké taštičky. Svátek obvykle vychází na konec února – začátek března. Během Purimu neplatí omezení práce, jako v ostatní svátky a o šabatu.
  • Chanuka nebo také Svátek světel je oslava zázraku. Tradicně trvá 8 dní. Každý den se zapaluje jedna svíčka na svícnu, který se jmenuje Chanukija. Jde o židovský svátek, připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu po povstání Makabejských v 2. století př. n. l. Chanuka rovněž připomíná „zázrak oleje.“ Podle Talmudu našli Židé po příchodu do Chrámu pouze jednu nádobu s čistým olivovým olejem, která stačila pro chrámovou menoru na jeden den. Zázrakem však olej hořel po osm dní, což stačilo, aby byl vylisován, připraven a posvěcen nový olej. Svátek připadá na období od konce listopadu do konce prosince.
  • Pesach je jedním z nejdůležitějších a nejstarších židovských svátků.  Oslavuje exodus Židů z Egypta. Původ slova pesach hebrejsky znamená “přeskočit”. Během tohoto svátku se nikde nedá koupit chleba ani nic, co je vyrobeno z mouky – výjma arabských čtvrtí, ve kterých se tento svátek nectí. Židi v tomto období jedí náhražku chleba, tzv. maces. Svátek připadá na období mezi koncem března a začátkem dubna. V Izraeli trvá Pesach 7 dní, z toho jsou první a poslední den sváteční a ostatních 5 dní je polosvátečních. To znamená, že v jejich průběhu neplatí tak přísný zákaz práce.
  • Roš ha-šana neboli Židovský Nový rok se obvykle slaví zhruba mezi půlkou září a půlkou října. Je to rodinný svátek, během kterého se příbuzní potkávají. Podle židovské tradice byl v tento den stvořen svět. Během svátku je zvykem jíst jablka s medem a plněnou rybu.
  • Sukot je nejoblíbenější svátek mého přítele, pokud vás to zajímá 😀 Venku před každým domem včetně paneláků se staví velké stany, které mají střechu z větví palmových stromů. Po celou dobu svátku se veškerý volný čas tráví tam. Lidé tam jedí, baví se, zvou se k sobě na návštěvu. Stan se nazývá suka. Sukot se slaví v období mezi koncem žáří a začátkem října. Svátek trvá 7 dní.

 

Jaká časová rezerva je potřeba na letišti při cestě zpátky?
I při odletu z Izraele je na letišti pár různých kontrol, takže počítejte s 3 hodinovou rezervou, ať máte klid.

Pokud budete chtít vyvážet korály z Eilatu, tak na to rovnou zapomeňte 😀 (ostatně jako kdekoliv jinde).

 

Stojí Izrael vůbec za to, když nejsem věřící?
Rozhodně ANO. Dodnes vzpomínám, jak obrovskej zážitek to pro mě poprvé byl. I přes to, jak moc jsem se bála a jak mě Izrael vůbec nezajímal, ihned jsem si ho zamilovala. Ten pocit svobody, který cítíte tam se nedá porovnat s žádným jiným místem na světě. Ta vlídnost, pozitivní přístup k životu, respekt ke stáří a k lidem obecně se jen tak nevidí. Nevydržím bez Izraele moc dlouhou dobu, takže jsme tam vloni byli hned třikrát a letos už jsem tam stihla (stejně jako vloni) oslavit svoje narozeniny. Nemůžu se dočkat, až se tam zase brzy vrátím.

 

Nenechte si představu o Izraeli pokazit řečma lidí, kteří se sice moc nevyznají v téhle komplikované politické problematice a v náboženských rozdílech (ať už se tváří jakkoliv zasvěceně), ale rádi o tom hodně mluví (nebo komentují na facebooku:). Je to nádherná země, která stojí minimálně za jednu návštěvu. Nebojte se toho, i když se v Izraeli a všem kolem něj moc nevyznáte (ani já jsem se na začátku vůbec v ničem nevyznala.) Vsadím se, že vás to tam pohltí a začnete na celé tohle téma koukat úplně jinak.

 

Láká vás Izrael? U mě na Instastories jste si v anketě drtivou většinou odhlasovali, že vás článek o téhle zemi zajímá, tak doufám, že jsem vám odpověděla na vaše otázky. Pokud ne a zajímalo by vás ještě něco dalšího, klidně se ptejte:) Ráda odpovím na všechno, co budu vědět.

Připravuju pro vás i několik dalších konkrétnějších článků o jídle, místech a podnicích v Tel Avivu a dalších izraelských městech, takže stay tuned:)

 

Vaše ∞ Suzi

 

2 Komentáře

  1. Marcela
    10 června, 2018 / 9:04 pm

    Díky za článek! Těšíme se, až tam konečně taky vyrazíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Looking for Something?